02 August 2017

הרב אליהו: "לא לאפשר למדינה להיות להטביסטן” URGENT UPDATE: DEATH THREATS SENT TO RAV ELIYAHU

EMERGENCY UPDATE: 
Rabbi Shmuel Eliyahu is sent death threats and experiences harassment after speaking out against LGBT lawsuit 'terror.'
This proves everything he said is the EMES, there are dangerous elements among this group of people!

הרב אליהו: "לא לאפשר למדינה להיות להטביסטן"

​"יש שוני, יש גיוון ויש עושר ואושר, ומי שאומר שנשים וגברים הם אותו דבר פשוט מסמא את עיני הציבור ופוגע בעושר הזה"', אמר רבה של צפת


הרב שמואל אליהו רבה של צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית שיגר מכתב חיזוק לשרת המשפטים איילת שקד ובו קריאה לעמוד על עמדת המדינה המתנגדת לאימוץ ילדים בידי בעלי נטיות הפוכות.
בראיון לגלי צה"ל הסביר הרב אליהו את עמדתו, והביע מחאה כנגד מה שכינה "טרור להט"בי" וסתימת פיות מצד ראשי בעלי הנטיות ההפוכות.
"אנחנו מחזקים את השרה שהרוב הבריא בעם יש לו אמירה והיא צריכה לקבל ביטוי, ולא האמירה של קומץ שאולי יש לו הד חזק בתקשורת אבל הוא לא מייצג את הציבור", אמר הרב אליהו.
"הרוב הבריא זה משפחה שיש בעל ואשה וזוגיות כמו שהיה נהוג מאז ומקדם במשך אלפי השנים האחרונות, ולא דבר שלא מביא חיים, לא מביא ילדים ולא מביא שמחה".
הרב אליהו נשאל בידי המראיין ניב רסקים האם הוא חושב שבעלי נטיות הפוכות הם חולים. "המילה חולה היא מילה מעודנת. אני חושב זה דבר שהוא צריך טיפול ותיקון. ולא דבר שיכול לקבל לגיטימציה. כמובן שבאופן אישי אנחנו מכבדים כל אדם עם דעותיו אבל כחברה זה דבר שלא יכול לקבל אישור חברתי. אם מישהו נמצא במקום הזה שיתכבד וישב בביתו, אבל כחברה אנחנו צריכים לבוא ולומר שהמצב הבריא שאנחנו שואפים ומחנכים אליו זה מצב של בעל ואשה שיכולים לייצר אהבה ולהביא חיים לעולם. אלוקים ככה ברא את העולם שגבר וגבר לא יכולים להביא חיים וכל הברייה ככה עשויה, לבוא ולהגיד אני אמציא דבר חדש ואאמץ זה מלאכותי".

טרור להט"בי

הרב אליהו הסביר כי הנושא הוא לא האם בעלי נטיות הפוכות יכולים להחזיק ברמה הטכנית ילד בבית אלא שילד שיגדל במשפחה כזו לא יקבל את התכונות הטבעיות של אבא ואמא.
"ילד זכאי לשני הורים בריאים כמו שאלוקים ברא אותו. לבוא ולעשות משהו מלאכותי שבו אתה אומר תקבל רק אמא או רק אבא או שני אבות או שני אמהות, זה פשוט לפגוע בילד ואין לנו רשות לעשות כזה דבר".
"לא הנקודה האם הם רבים יותר או פחות, אלא שאלה כללית. הרי זה לא רק עניין גופני אלא עניין נפשי. יש לאמהות את החום והרגישות ואהבה שהן תכונות נשיות מקסימות שבלעדיהן אי אפשר להקים עולם, ויש את התכונות הגבריות שבלעדיהן אי אפשר להקים עולם. ילד שגדל אצל אבא ואמא מקבל את התכונות והכוחות גם מכאן וגם מכאן ויש לו נפש בריאה ושלמה.
מי שאומר תקים משפחה רק מאבות או רק מאמהות  ושנשים וגברים הם אותו דבר פשוט מסמא את עיני הציבור ומתעלם מהשוני, מתעלם מהמיוחדות, מהגיוון והעושר, ופוגע באושר ובעושר".
"בעלי הנטיות אפילו לא עוברים את אחוז החסימה", הוסיף הרב אליהו. "העובדה שיש תכונות נשיות ותכונות גבריות זה לא המצאה שלי שהמצאתי אותה ברגע זה. ב-2017 כמו גם בבריאת העולם מי שפותח את העיניים רואה אותן. גם ב2017 האמת הזו נשארת אמת לאמיתה וגם עוד אלף שנים זה ישאר, כמו שהשמש לא זורחת מהמערב כך גם הדבר הזה לא ישתנה".
עוד קרא הרב אליהו "לא לאפשר למדינה להיות 'להטביסטן'. יש טרור של הלהט"בים על המערכת שכופה את עצמו נגד החשיבה הבריאה. טרור, אין מילה אחרת היום יש טרור שאתה לא יכול להביע דעה כנגד הקבוצה הזאת. לא כולם, ברור שיש בתוכם אנשים מדהימים ומקסימים אבל המייצגים שלהם". 

ENGLISH GOOGLE TRANSLATION
 Rabbi Eliyahu: "Not to allow the state to become a”
הטביסטן
"There is a difference, there is diversity and there is wealth and happiness, and those who say that women and men are the same thing simply blind the public and harm this wealth," said Safed's rabbi
Rabbi Shmuel Eliyahu, Chief Rabbi of Safed and a member of the Chief Rabbinate Council sent a letter to the Minister of Justice, Ayelet Shaked, in which he called on the state to oppose the adoption of children by people with opposite tendencies.
In an interview with Army Radio, Rabbi Eliahu explained his position and expressed his protest against what he called "LGBT terrorism" and silencing the leaders of the opposite tendencies.
"We reinforce the minister that the healthy majority of the people has a statement and it needs to be expressed, not the saying of a handful that may have a strong echo in the media, but it does not represent the public," said Rabbi Eliyahu.
"The healthy majority is a family that has a husband and wife and a relationship that has been practiced since and promoted over the past thousands of years, and nothing that brings no life, brings children and brings no joy."
Rabbi Eliahu was asked by interviewer Niv Russek whether he thinks that my husband has opposite tendencies. Of course, we personally respect each person with his opinions, but as a society, this is something that can not get social approval, and if someone is in this place to honor and sit at home, But as a society we have to come and say that the healthy condition that we strive for and educate is the condition of a husband and wife who can create love and bring life to the world. "God created the world that man and man can not bring life, and all creatures like this may come and say I will invent something new and adopt it artificially" .
LGBT terrorism
Rabbi Eliyahu explained that the issue is not whether the opposite tendencies can hold on a technical level a child at home but that a child who will grow up in such a family will not accept the natural qualities of father and mother.
"A child is entitled to two healthy parents like Gd created him, to come and do something artificial where you say you will only receive a mother or only a father or two fathers or two mothers. It is simply harming the child and we have no right to do such a thing."
"It's not the point of whether they are more or less, but a general question, because it is not just a matter of physical matter, but a matter of life, and mothers have the warmth and sensitivity and love that are charming feminine qualities without which it is impossible to establish a world. A child who grew up in a father and mother receives the qualities and powers from both here and from here and he has a healthy soul.
Whoever says that a family will be established only from fathers or mothers and that women and men are the same simply blurs the public eye and ignores differences, ignores the uniqueness, diversity and wealth, and damages happiness and wealth. "
"The people with tendencies do not even pass the threshold," added Rabbi Eliyahu. "The fact that there are feminine traits and masculine traits is not my invention that I invented at this moment, and in 2017, as well as in the creation of the world, the one who opens the eyes sees them, and in 2017 this truth remains true, and in another thousand years it will remain, just as the sun does not shine from the West. That too will not change. "
Rabbi Eliahu also called for "not allowing the state to be a 'Tibetistan. '" There is terror by the LGBT against the system that forces itself against healthy thinking. Terror, no other word Today there is terror that you can not express an opinion against this group. Not all of them, of course there are amazing and charming people among them, but their representatives. " 


DEATH THREAT SOURCE: Arutz Sheva

1 comment:

Efraim Vardakis said...

Alevai, just one day after Tisha be Av, and the vast majority of the religious world is silenced in front of the toevah. Why? For the draft or the hillul Shabbat they immobilize hundred of thousands . For the settlements also. Even today, in the news: "thousands to visit Sa-Nur on Thursday" .