How do you like the new look? Feedback please.

07 November 2017

MEIR ETTINGER – Tribute to Meir Kahane: איך זה שכהנא צדק?

איך זה שכהנא צדק?

מאיר אטינגר כותב על סוד דמותו של סבו הרב מאיר כהנא הי"ד, שנרצח לפני 27 שנים

  • מאיר אטינגר 
  •  
  • י"ז חשון תשע"ח - 20:34 06/11/2017
הערב ומחר נציין 27 שנים להירצחו של מנהיג ישראל, הרב מאיר כהנא הי"ד. את הסיסמא "כהנא צדק", כנראה שאין יהודי שלא מכיר, ובצדק. כולם יודעים שכהנא צדק, כשהזהיר שוב ושוב מפני איוולת ה'דו קיום' המדומה.
כולם יודעים שכהנא צדק כשקרא שכל מנהיג ימני, שאינו פועל מתוך התורה, יביא לבוחריו מפח נפש ואבדון. וכולם יודעים שכהנא צדק כשהודיע שהבחירה איננה בין כהנא לליכוד, אלא בין כהנא לערפאת, כשאיש לא חשב אז, שגם בנימין נתניהו כעבור עשור יצטלם עם רב המרצחים, וימסור לו יותר שטחים ממה שנתנו רבין ופרס ביחד.
27 שנים הם פרק זמן מכובד, דור שלם שלא הכיר את הרב כהנא, ולא זכה לשמוע את דבריו הצלולים, דור שלם של צעירים כמוני, שנולדו אחרי הרצח הנורא, שנולדו לדור ללא מנהיג. אמנם, שמענו סיפורים, פגשנו מאות ואלפי אנשים שבעיניים בורקות סיפרו לנו שהיה היה איש שהיה אכפת לו מעם ישראל. אבל לנו, לבני הדור שאחרי הרב כהנא, קשה לפעמים ללמוד מדרכיו, אנחנו אפילו לא יודעים לשאול מה הוא היה אומר, ואיך הוא היה נוהג.
אנחנו לא נולדנו לכהנא, אנחנו נולדנו לערפאת, נולדנו לדור של אוטובוסים מתפוצצים או של סכינים ננעצים. לדור של עקירת יישובים ושופלים שועטים. כשאנחנו נולדנו ערפאת היה כבר כאן, ואיתו הפיגועים, הנסיגות והחרפה, אנחנו התרגלנו לחילול ה', ולאוזלת היד.
כאילו, אפשר לחשוב לפעמים, שנולדנו לדור ללא תקווה. הרבה פעמים אנשים מצפים שיבוא 'עוד הרב כהנא', מנהיג שיסחוף את ההמונים, שיעורר את הלב של כולם. יכול להיות שזה יקרה יום אחד, כל יהודי מאמין בביאת המשיח, שיבוא מנהיג שיושיע את ישראל, אבל הרב כהנא לימד אותנו שאסור לסמוך על הנס. האחריות היא עלינו לעשות ככל יכולתנו במצב הנתון, ולא לחכות שיבוא מישהו אחר ויציל את המצב.
כדי לענות על השאלה, איך ממשיכים את הדרך של הרב כהנא, צריך לשאול איך הרב כהנא צדק. כיצד זה שהוא ידע את העתיד נכון יותר מכל מומחי הביטחון. לאחרונה, התפרסם סרט בכלי תקשורת שבו מתראיינים כל ראשי השב"כ בעבר, ומספרים כיצד פרצה האינתיפאדה הראשונה בהפתעה גמורה מבחינתם. איך זה שהרב כהנא, ללא מידע מודיעיני, ידע לחזות את העתיד טוב יותר מאשר ראשי הצבא וגופי הביטחון שהיה להם ניסיון ועבר בטחוני עשיר?


אפשר לחשוב שהרב כהנא היה נביא, שקיבל רוח הקודש, או גילוי אלוקי. אבל כנראה שזה לא היה העניין, הסוד של הרב כהנא לא היה רוח הקודש. הסוד שלו לעניות דעתי הייתה האמונה, הוא האמין באמת בה', והאמין בתורה ללא פקפוק. היה ברור לו שאם בתורה כתוב "לשיכים בעיניכם ולצנינים בצידכם", הרי שזה מה שיקרה, לא תחזיות וחישובים ריאליים, כמו שמוכרים בימין החילוני, הניעו את הרב כהנא, אלא אמונה פשוטה, אמונה בתורה.
לצד האמונה, הרב כהנא הדגיש את חשיבות מידת הביטחון. שוב ושוב הוא חוזר בכתביו על הנקודה הזו, שמה שנדרש מעם ישראל יותר מכל עכשיו היא מידת הביטחון, הישענות על ה', והשלכת כל החשבונות הפוליטיים או הבינלאומיים.
אפשר לטעות במידת הביטחון, שפירושה שה' יחלץ אותנו מכל צרה שלא תבוא, מסתבר שלא זהו הפירוש הנכון. הרב כהנא בעצמו נרצח, מסתבר שכך היו מחשבותיו של הקב"ה – "כי גבהו דרכי מדרככם, ומחשבותי ממחשבותיכם".
ראיה לכך נלמד מהמדרש בפרשת השבוע שעברה, כאשר ראה הרן אחיו של אברהם שאברהם הושלך לתוך כבשן האש וניצל, האמין שה' יציל גם אותו, וכאשר נמרוד הרשע שאל אותו בצד של מי הוא, ענה שהוא בצד של אברם כאשר הוא בטוח שיינצל כמו שניצל אברהם. הרן נשרף, ומכאן למדנו הלכה שמי שמוסר נפשו על מנת שה' יציל אותו לא יינצל. אם כן מהי מידת הביטחון?
התשובה היא שמידת הביטחון, היא שעל האדם להאמין בה', שמסירות נפשו וההשתדלות שהוא פועל יועילו ויישאו פרי. בכך היה שונה הרב כהנא, מכל שאר מנהיגי הימין. אלו גם אם ידעו את האמת, לא האמינו שבכוחם לשנות, לא האמינו בכך שננצח.
הרב כהנא לא היה מומחה בביטחון יותר מראשי השב"כ, הוא גם לא הבין במדיניות חוץ יותר מאשר דיפלומטים מנוסים, ובכל זאת, כולם הרי יודעים שכהנא צדק. כהנא צדק, כי הוא האמין בתורה, והיה בטוח שהתורה תנצח בסוף.
למה זה חשוב לנו לדעת? כי זה המפתח להמשיך את הדרך של הרב כהנא. לא צריך לצפות למנהיג בסדר גודל דומה שיקום. יותר מזה אסור לנו לחכות. הזרעים שהרב כהנא זרע, ממשיכים לפעול ולהפיץ, בגלל שהוא האמין וחי בביטחון שהוא אכן ינצח. הוא אמנם אולי יפגע במערכה, אבל התורה שאותה הוא הנחיל – תורה של אמונה וביטחון – בטוח תנצח לבסוף.
אדם כזה הוא חי באמת, הוא אדם שתורתו לא מפסיקה גם שנים רבות אחרי שהוא לא איתנו כאן, כי התורה שעליה הוא נאבק גם תשאר כאן לנצח. הרבה פעמים, גם במאבקים של היום, מכרסם הייאוש. לפעמים הוא נעשה הסטוריון ויודע להזכיר לפרטי פרטים כמה פעמים כבר ניסו באותה הדרך, וכמה פעמים נכשלו.
סרטון לזכרו של הרב כהנא:


מהרב כהנא אפשר ללמוד, איך הוא היה מתחיל בכל פעם מחדש, פשוט כי הוא היה בטוח שהוא ינצח, כמו אברהם אבינו שידע שאולי הוא יישרף שם באור כשדים, אבל היה ברור לו במאת האחוזים שגם אם הוא יישרף, מפעל חייו לא ילך לטמיון, שהאש תמשיך לבעור.
ואם נזכור כולנו את שני הכללים האלו: הראשון להאמין בתורה, בפתרונות שהתורה מציעה, להאמין שהדרך שהתורה מתווה היא הטובה ביותר לעם ישראל. והשני לבטוח בה', שבסופו של דבר האור יתגבר, שיהיה סוף לרדיפות והם רק יעצימו אותנו ושאנחנו ננצח. אז במקום כהנא אחד שהם רצחו, הם יקבלו עשרות ומאות כהנא. וכולנו נראה איך שכהנא צדק בזה שהוא היה בטוח כל כך שהוא ינצח.

Google English Translation

This evening and tomorrow we will commemorate the 27th anniversary of the murder of the leader of Israel, Rabbi Meir Kahane, "The slogan" Kahane was right, "apparently there is not a Jew who does not know, and rightly so, everyone knows that Kahane was right when he repeatedly warned against the folly of false coexistence.

Everyone knows that Kahane was right to read that any right-wing leader who does not act out of the Torah will bring his voters disappointment and loss. Everyone knows that Kahane was right when he announced that the choice was not between Kahane and the Likud, but between Kahane and Arafat, when no one thought at the time that Benjamin Netanyahu would also be photographed with the murderer a decade later.

27 years are a respectable period, a whole generation that did not know Rabbi Kahane, and did not get to hear his clear words, a whole generation of young people like myself, who were born after the terrible murder, born to a generation without a leader. True, we heard stories, we met hundreds and thousands of people with bright eyes told us that there was a man who cared about the people of Israel. But we, the members of the generation after Rabbi Kahane, are sometimes hard to learn from his ways. We do not even know how to say what he would say and how he would behave.

We were not born to Kahane, we were born to Arafat, we were born to a generation of exploding buses or knives. To the generation of uprooting settlements and raging woes. When we were born Arafat was already here, and with him the attacks, the withdrawals and the disgrace, we became accustomed to the desecration of God and to the helplessness.

As if, you might think sometimes, we were born without hope. Many times people expect that another Rabbi Kahane will come, a leader who will sweep the masses, which will raise everyone's heart. It may be that one day, every Jew believes in the coming of the Messiah, that a leader will come to save Israel, but Rabbi Kahane taught us that we must not rely on miracles. It is our responsibility to do our utmost in the given situation, and not to wait for someone else to come and save the situation.

To answer the question of how to continue Rav Kahane's path, one must ask how Rabbi Kahane was right. How is it that he knew the future better than all the security experts. Recently, a film was published in the media in which all the heads of the Shin Bet security service were interviewed in the past, and they tell how the first intifada erupted in complete surprise: How is it that Rabbi Kahane, without intelligence information, could predict the future better than the army and security forces?

One might think that Rabbi Kahane was a prophet, who received the Holy Spirit, or a Divine revelation. But apparently that was not the point, Rabbi Kahane's secret was not the Holy Spirit. His secret in my humble opinion was belief, he truly believed in God, and believed in the Torah without hesitation. It was clear to him that if in the Torah it is written, "To turn your eyes and thorns on your side," this is what will happen, not real predictions and calculations, as are known on the secular right, motivated Rabbi Kahane, but simple faith, faith in Torah.

Along with his belief, Rabbi Kahane emphasized the importance of security. Again and again he repeats in his writings this point that what is required of the people of Israel most of all now is the degree of security, reliance on God, and the casting of all political or international accounts.

It is possible to mistake the degree of security, which means that Gd will rescue us from any trouble, which is not the correct interpretation. Rabbi Kahane himself was murdered, it turns out that this was God's thoughts - "for my ways were lifted from your ways, and my thoughts were from your thoughts."

Evidence of this is learned from the midrash in the parsha of the past week, when Abraham's brother Haran saw that Avraham had been thrown into the fire furnace and was saved. He believed that God would save him, and when Nimrod the wicked asked him on whose side he was, he answered that he was on Avram's side . Haran was burned, and from here we learned that a person who gives his life so that God will save him will not be saved. If so, what is the degree of security?

The answer is that the degree of security is that one must believe in God, whose dedication and effort that he works will benefit and bear fruit. In this, Rabbi Kahane was different from all the other right-wing leaders. Even if they knew the truth, they did not believe that they could change, did not believe that we would win.

Rabbi Kahane was no more expert in security than the heads of the Shin Bet security service, he did not understand foreign policy any more than experienced diplomats, and yet everyone knows that Kahane was right: Kahane was right because he believed in the Torah and was sure that the Torah would win in the end.

Why is it important for us to know? That this is the key to continuing the path of Rav Kahane. One should not expect a leader of the same magnitude as rehabilitation. More than that we must not wait. The seeds that Rabbi Kahana sowed continue to operate and spread, because he believed and lived with the certainty that he would indeed win. It may indeed harm the battle, but the Torah it imparts - a doctrine of faith and security - will surely prevail.

Such a person is truly alive, he is a man whose Torah does not stop even many years after he is not with us here, because the Torah on which he is struggling will also remain here forever. Many times, even in the struggles of today, gnaws despair. Sometimes he becomes a historian and can mention in great detail how many times they have tried the same way, and how many times have failed.

Rabbi Kahane can learn how he would start over anew, simply because he was sure he would win, like Avraham Avinu who knew he might burn there in Ur of the Chaldeans, but it was 100 percent clear that even if he was burned, his life's work would not go away, Keep burning.
And if we all remember these two rules: The first to believe in the Torah, in the solutions offered by the Torah, to believe that the path that the Torah outlines is best for the people of Israel. And the second is to trust God, that ultimately the light will prevail, that there will be an end to persecution and that they will only empower us and that we will win. So instead of the one Kahane they murdered, they will receive dozens and hundreds of Kahane. And we all see how Kahane was right in that he was so sure he would win.

No comments: